W jakim wieku dziecko powinno rozpocząć naukę angielskiego?

W dzisiejszym, kosmopolitycznym świecie nacisk na naukę języków jest ogromny. Najpopularniejszy jest oczywiście język angielski, w którym możemy porozumieć się niemalże we wszystkich zakątkach świata. By komunikować się swobodnie po angielsku, warto rozpocząć naukę już od dzieciństwa.

Nauka przez zabawę

Często słyszy się głosy, że nie powinniśmy przeciążać dzieci dodatkowymi obowiązkami i pozwolić im cieszyć się beztroskim dzieciństwem. Nauka angielskiego w przedszkolu? Przecież zdolny maluch nadrobi wszystko w pierwszym roku szkoły! O ile z pierwszym zdaniem jak najbardziej się zgadzamy, drugie jest już sprawą dyskusyjną.

Należy zacząć od tego, że nauka angielskiego w przedszkolu znacznie różni się od nauki w szkole, czy zajęć dla osób dorosłych. Maluchy nie siedzą przez 45 minut w ławkach, nie słuchają wykładów i nie są nakłaniane do konwersacji, pisania, czy rozwiązywania zadań. W przypadku 3, czy 4-latków jest to po prostu niewykonalne. Maluchy uczą się języka przez zabawę i naśladowanie. Czy podczas nauki mówienia w języku ojczystym maluszek musi uczyć się gramatyki i rozwiązywać zadania? Oczywiście, że nie! Uczy się mówić w sposób intuicyjny, poznaje konteksty, a nowe słowa i zwroty zapadają mu w pamięć zupełnie mimochodem. Podobnie jest z nauką języka angielskiego. Zabawy, rysowanie, pokazywanie, ruch, zgadywanki, piosenki, rymowanki… Dziecko ma przede wszystkim osłuchać się z językiem, oswoić się z jego brzmieniem i akcentem. A przy tym dobrze się bawić.

Dobra inwestycja w przyszłość – język obcy wcale nie taki obcy

Mózg kilkulatka jest chłonny niczym gąbka i odpowiednie stymulowanie go na pewno nie pójdzie w las. Nawet jeśli kilkuletni maluch nie będzie w stanie wypowiadać się płynnie to taka nauka zaprocentuje w późniejszych latach. Warto wziąć pod uwagę to, że rozpoczęcie nauki w szkole jest dla wielu dzieci dużym stresem, a wprowadzanie do wielu nowych obowiązków jeszcze nauki języka obcego nie ułatwi mu startu w nauczaniu wczesnoszkolnym.  I to jest właśnie zasadnicze zadanie jakie spełnia angielski dla dzieci. Podczas nauki w szkole, w późniejszych latach dziecko sięgnie do swoich zasobów pamięci, a angielski nie będzie dla niego czymś zupełnie obcym.

W jakim wieku zacząć?

Odpowiedź na pytanie w jakim wieku dziecko powinno rozpocząć naukę języka angielskiego nie jest jednoznaczna. Na „kurs”, którego zadaniem jest właśnie osłuchiwanie się dziecka z językiem  można zapisać już nawet 10-miesięczne niemowlę. To, czy warto rozpoczynać tak wcześnie zależy przede wszystkim od dziecka. Jeśli rodzice zauważą, że przynosi mu to radość, nie jest znudzone, czy zmęczone stymulacją w obcym języku, to jak najbardziej warto kontynuować naukę. Jeśli maluszek niechętnie uczestniczy w zajęciach nie warto go męczyć,  a naukę języka lepiej odłożyć na później. Odpowiedni na rozpoczęcie nauki języka będzie w przypadku większości dzieci wiek 3-5 lat. Wtedy już dość swobodnie posługują się językiem ojczystym, a interesujące zajęcia pomogą rozbudzić ciekawość przedszkolaka i zaspokoić głód poznawania nowych rzeczy i opanowywania nowych umiejętności.

Autorka Joanna Poszwińska http://www.piaskownica.eu/nasz-zespol/joanna-poszwinska