Ruch i zabawa to dobra postawa

To takie moje motto. Lubię się ruszać i wiem jak ważne, żeby robić to dobrze i regularnie. Jest tak wiele czynników, które mają wpływ na to jak wyglądamy i się czujemy. A to z kolei jest zależne między innymi od tego jaką mamy postawę ciała i jak to ciało traktujemy. Od urodzenia jesteśmy w ruchu, a nawet wcześniej, a ten ruch ma znaczenie, jak będziemy się rozwijać fizycznie oraz jak będziemy się czuć jako osoby dorosłe. Od urodzenia mamy ciągłą potrzebę ruchu, która w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest w pełnym rozkwicie, a która niestety z wiekiem i postępem cywilizacji jest bardzo tłumiona.

Tu chciałabym wszystkich zachęcić do dbania o postawę ciała swoją i bliskich, poprzez zabawę i ruch oczywiście.

„Ruch zastąpi prawie każdy lek, natomiast żaden lek nie zastąpi ruchu”. (W. Oczko)

To takie drugie moje ulubione motto. Jako fizjoterapeutka często jestem pytana co zrobić, gdy boli… kręgosłup, kolano, stopa…? Co zrobić żeby dziecko się nie garbiło, lepiej chodziło, nie potykało się…?

I tu odpowiedzią jest ruch. Ruch jednak ukierunkowany na konkretne ćwiczenia, jak lekarstwo na daną dolegliwość. Można jednak zapobiegać i ruszać się nie leczniczo a spontanicznie, na spacerze, rowerze, treningu sportowym, w tańcu….

Coś pomiędzy, czyli gimnastyka korekcyjna.

Tak w połowie drogi, pomiędzy zabawą ruchową, a ćwiczeniami leczniczymi jest gimnastyka korekcyjna. W trakcie rozwoju ruchowego dziecka kształtuje się jego postawa. W tym okresie pewne ustawienia mogą być wadliwe, które z czasem/wzrostem zostaną skorygowane. Stać się tak może samoistnie, ale nie zawsze i wtedy powstaje wada postawy. Na gimnastyce korekcyjnej uczymy jak dobrze stawać, siadać, jak układać ciało, by rosło i rozwijało się prawidłowo. Na tejże gimnastyce staramy się wyćwiczyć powstałe już błędy postawy, a przede wszystkim staramy się żeby ich nie utrwalać. Moim zdaniem najlepsza gimnastyka korekcyjna jest w formie zabawy. Dobrze jest ćwiczyć bawiąc się i miło przy tym spędzać czas. Podróż samolotem-rakietą-odrzutowcem i zwiedzanie bezludnej wyspy może być super ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie pleców i stymulującym prawidłowe ustawienie kręgosłupa, a jazda rowerkiem na spacerek może mega wzmocnić mięśnie brzucha i poprawić ustawienie kolan. Dodatkowo w czasie gimnastyki korekcyjnej możemy bawić się z innymi dziećmi, a to zawsze daje dodatkowe pozytywne efekty zarówno fizyczne jak i psychiczne. Gimnastyka ta buduje również świadomość własnego ciała i konieczność dbania o nie.

Autorka Gabriela Szymańska-Pol