Ratunku, moje dziecko nie odkleja się od komputera

Myślę, że śmiało mogę zaryzykować stwierdzenie, że wielu rodziców nie raz i nie dwa wydało podobny okrzyk ni to rozpaczy ni to zaniepokojenia. Ręka do góry, kto nigdy nie zastanawiał się nad tym, czy aby nie odciąć młodego pokolenia od zdobyczy techniki i nie wygnać na podwórko, gdzie mogłoby spędzić czas wisząc głową w dół na trzepaku. Co oczywiste młodzież się buntuje. Co zatem zrobić? Zabraniać czy odpuścić? 

NIE TAKI KOMPUTER STRASZNY

Moja odpowiedź jest prosta, nie zabraniać, ale pod warunkiem, że wiemy co też nasza pociecha w wirtualnym świecie porabia. Od pewnego czasu uczę w różnych grupach wiekowych programowania i mogę śmiało powiedzieć, że wystarczyć ciekawa propozycja, aby dzieci zrezygnowały z bezproduktywnego klikania na rzecz rozwiązywania problemów logicznych i matematycznych oraz nauki. Na dodatek wszystko to zupełnie niepostrzeżenie i z dużo przyjemnością, a wszystko w formie zabawy, bo w takiej formie odbywa się nauka kodowania w klasach młodszych. Dlatego, jeśli już nasze dziecko nie wyobraża sobie świata bez komputera zaproponujmy mu zajęcia, które nauczą go tworzenia własnych gier, to przecież o wiele ciekawsze niż zwykłe granie w cudze.

PROGRAMOWANIE, CZYLI CO?

Wiadomo, że program napisał programista, ale na czym to polega to już inna kwestia, my nie wiemy, ale nasze dziecko chce wiedzieć i już. Na ratunek spieszy nam nauka kodowania, która w zarysach pojawia się również w szkole, bowiem programowanie dla dzieci to nic innego jak układanie kodów i sekwencji poleceń, które skłonią urządzenie do realizacji naszego życzenia. Dzięki starannie wybranym programom, takim jak Scratch czy Baltie oraz projektom takim jak Mistrzowie Kodowania i Kodowanie na dywanie dzieci od przedszkola poznają tajniki tej sztuki oraz kształtują kompetencje, jakich już teraz oczekują pracodawcy. W atmosferze zabawy dzieci  całkiem niepostrzeżenie dobrze się bawiąc nauczy się  pojęć z matematyki, rozwinie zdolność logicznego i analitycznego myślenia, które są niezbędne do znalezienia właściwej kolejności poleceń oraz popełnionych pomyłek. Prowadzona często na forum grupy analiza problemu uczy także współpracy i doskonali umiejętność wyrażania i przyjmowania krytyki. Mimo, iż kody budujemy początkowo z już istniejących poleceń jest tu także miejsce na kreatywność i swobodę działania, ponieważ każdy program można dowolnie modyfikować, a jedyną granicą jest wyobraźnia twórcy.

OSTRZEŻENIE!

Czy jest jakieś ryzyko? Muszę być szczera – jest – otóż może się okazać, że nasze dziecko połknie bakcyla i zacznie (o zgrozo!) testować na nas swoje dzieła.

Autorka Anna Piwowarska http://www.piaskownica.eu/nasz-zespol/anna-piwowarska