Jak stymulować rozwój mowy dzieci w wieku od 12 do 24 miesięcy?

Jak pewnie większość z nas wie, mowa dziecka nie rozwija się niezależnie - na jej rozwój wpływa przecież wiele czynników. Dlatego tak ważne jest, aby stymulować ją na wiele sposobów oraz zadbać o harmonijny rozwój dziecka Wszystko zależy od naszej kreatywności, dlatego korzystamy z różnych form aktywizacji: rysujemy, malujemy, chuchamy, dmuchamy. 

Poniżej przedstawię kilka przykładów zabaw dla dzieci w wieku 12-24 miesięcy), które wpływają korzystnie na rozwój mowy. Możliwości z pewnością jest więcej - wszystko zależy od pomysłowości rodzica.

Motoryka duża – pracuje całe nasze ciało 

Wiemy, że w pierwszych 12-24 miesiącach nasz maluch doskonali umiejętność chodzenia, kolejno biegania, a z czasem jazdy na rowerku. Dlatego warto zapewniać dziecku jak najwięcej możliwości chodzenia, biegania i próbowania swoich sił w jeździe na rowerze.e. Możesz na przykład ulubioną zabawkę dziecka przekładać w takie miejsca, aby dystans do pokonania, by ją znaleźć, był coraz większy. W ten sposób zmotywujesz malucha do działania. Jeśli chodzi o bieganie - sprawa ma się podobnie. Warto również opisywać wykonywaną przez dziecko czynność. 

W kwestii zakupu rowerka osobiście jestem zwolenniczką rowerków biegowych. Jeżdżąc na tym rodzaju rowerka dziecko ćwiczy równowagę i koordynację. Wiadomo też, że maluchy, które korzystały z popularnej „biegówki” o wiele szybciej opanowują jazdę na rowerze z dwoma kółkami. Ważne, aby dobrać odpowiedni rowerek do wzrostu dziecka, aby nie był zbyt ciężki. Sprzęt powinien także posiadać atest, czyli spełniać wymogi bezpieczeństwa. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup rowerka, pokażmy go dziecku, wspólnie pooglądajmy, ponazywajmy poszczególne elementy, a przede wszystkim - zachęćmy dziecko do jazdy. Jazda na rowerze uczy nie tylko oceny odległości i prędkości, ale także orientacji w terenie, poprawiając ponadto siłę i wytrzymałość Twojej pociechy.

Motoryka mała – czyli to, co robimy dłońmi, palcami

Skupmy się również na czynnościach, które będą doskonaliły tzw. chwyt pęsetkowy. Do tego celu możemy wykorzystać: zabawy drewnianymi układankami z małymi chwytakami do łapania, zbieranie muszelek, kamieni, czy przekładanie fasolek z naczynia do naczynia. Pamiętajmy, aby obserwować dziecko. Na tym etapie rozwoju maluchy lubią wszystkiego próbować, trzeba więc uważać, żeby dziecko nie brało do buzi małych, niejadalnych przedmiotów. Doskonałym treningiem motoryki małej jest używanie łyżki, widelca i kubka. Co prawda, na początku sztućce mogą służyć maluchowi do zabawy, ale uzbrójmy się w cierpliwość. Mając na myśli motorykę małą, nie zapominajmy o klockach! Ta zabawka towarzyszy dziecku przez lata - zawsze na czasie i zawsze potrzebna. Klocki są nie tylko gwarancją świetnej zabawy, ale także pobudzają wyobraźnię oraz doskonalą koordynację ruchową .

Percepcja wzrokowa – czyli to, co angażuje nasze oczy 

Może pobawmy się w pary? Wspólnie dobieramy w pary takie same zabawki. Mogą to być 2 misie albo 2 piłki. Wybierzmy zabawki, które maluch lubi i które go zainteresują. Z czasem warto pobawić się w dobieranie identycznych obrazków. Mogą to być np. zwierzęta: 2 identyczne koniki, psy lub koty. Na koniec wersja najtrudniejsza z tych zaproponowanych: łączenie w pary przedmiotu z obrazkiem, np. lalki, auta, Pamiętajmy: ćwicząc percepcję wzrokową, ćwiczymy zdolność rozpoznawania i różnicowania bodźców w polu widzenia dziecka.

Percepcja słuchowa – czyli zabawy, które angażują do pracy nasze uszy.

Na tym etapie maluch powinien rozumieć znaczenie prostych rzeczowników oraz prostych czasowników. Aranżujemy więc wszelkie zabawy, bądź sytuacje, w których dziecko „musi” pokazać nam coś palcem. Odpowiedzi dziecka na pytanie: ”Pokaż, gdzie jest”na tym etapie są bardzo ważne. Do ćwiczenia percepcji słuchowej warto wykorzystywać również piosenki dla dzieci, a jeśli użyjemy do tego rekwizytów, będzie jeszcze ciekawiej. Na początek pokaż dziecku zabawkę,np. kota, i śpiewaj fragment piosenki: “Wlazł kotek na płotek” Dziecko powinno po jakimś czasie nauczyć się wiązać piosenkę z rekwizytem. Następnie wprowadź kolejne zabawki, łącząc je z innymi piosenkami: “Była sobie żabka mała” , a kiedy dojdziesz w taki sposób do kilku piosenek, połóż przed dzieckiem zabawki i zadaj swego rodzaju zagadkę śpiewającą - zapytaj dziecko: ”O czym Tata / Mama śpiewał-a?”.

Stymulacja rozwoju mowy – czyli powtarzamy i mówimy

W tej części zaproponuję zabawy z wykorzystaniem odgłosów zwierząt i przedmiotów codziennego użytku. Możemy wrzucić figurki zwierząt do woreczka, dziecko losuje zwierzaka, rodzic zadaje pytanie: Kto to? Dziecko odpowiada np.: Miu… Chwalimy je: ”Tak, brawo, to Miu!” i dodatkowo nazywamy zwierzę: “To jest kot. Kot robi Miu. Podobną zabawę można przeprowadzić z przedmiotami codziennego użytku, np. z zegarkiem (TIK TAK), zabawkowym młotkiem (BAM BAM), autem (BRUM BRUM) itd.

Zachęcam do wspólnych zabaw i aktywności z dzieckiem. Stymulujmy rozwój mowy naszego malucha na wiele sposobów. Wykorzystajmy do tego codzienną aktywność wykonując daną czynność, opowiadajmy o niej. Unikajmy zdrobnień, dodatkowo starajmy się wyróżnić gestem lub intonacją nazwy w wypowiedziach. Na koniec chciałabym wspomnieć o czytaniu. Czytanie nie tylko rozwija wyobraźnię, ale także poszerza zasób słownictwa, uczy koncentracji, a przede wszystkim - daje maluchowi poczucie bliskości.

Autorka: Maja Lubieniecka - logopeda