Jak pomóc dziecku w nauce angielskiego?

Dzieci, szczególnie te kilkuletnie, bardzo szybko uczą się języków obcych. Mozg dziecka jest chłonny nowości i przystosowany do poznawania nowych rzeczy, a dziecko błyskawicznie przyswaja obce słowa, chętnie patrzy, słucha i powtarza. Jednak czy naturalne predyspozycje wystarczą i w procesie nauki angielskiego rodzic nie jest wcale potrzebny? Jak można pomóc dziecku w nauce języka angielskiego?

Nie namawiaj do nauki na siłę

Pierwszym zadaniem rodzica, który przyprowadza swoje dziecko na zajęcia z języka angielskiego jest ocena tego, jak dziecko czuje się na takich zajęciach. Dla malucha nauka ma być zabawą i przyjemnością, a nie przymusem. Rodzic może motywować i zachęcać do uczestniczenia w zajęciach, ale nigdy zmuszać do nich. Jeżeli widzisz, że Twoje kilkuletnie dziecko niechętnie uczęszcza na zajęcia być może jest dla niego jeszcze za wcześnie, a naukę nowego języka warto odłożyć na nieco późniejszy okres.

Pilnuj systematyczności

Gdy maluch chętnie uczestniczy w zajęciach warto nauczyć go systematyczności i utrwalania w domu nowo zdobytych informacji. Codzienne 5-10 minut z angielskim przyniesie dużo lepsze rezultaty niż godzina dzień przed zajęciami. Ważne jednak by (znowu!) nie forsować dziecka na siłę. Dla kilkulatka angielski dla dzieci na zajęciach jest zabawą, więc powinno być tak również w domu. Warto zachęcać dziecko do głośnego czytania i powtarzania słówek, do nazywania przedmiotów znajdujących się w domu, słuchania płyt, czy oglądania bajek po angielsku. Nie odpytuj malucha ze słówek i nie stresuj niepotrzebnie. Jeśli się zniechęci nauka będzie szła mu zdecydowanie gorzej.

 Jeśli znasz angielski możesz wspólnie z dzieckiem wymyślać krzyżówki i rebusy z słówkami z zajęć, czy wyśpiewywać słówka w rytm znanych melodii. Możecie również razem stworzyć obrazkowe fiszki, czy zabawić się w popularną grę memo z angielskimi słówkami.

Jeżeli nie znasz angielskiego możesz poprosić pociechę by została Twoim nauczycielem i pomogła przyswoić nowe słówka. Maluch w roli nauczyciela? Brzmi super! Poproś dziecko o kilka lekcji i przypomnij, że musi Cię regularnie odpytywać! Starsze dziecko możesz również zachęcić by próbowało przetłumaczyć słówka i dłuższe zdania np. z ulubionej piosenki po angielsku i podzieliło się z Tobą rezultatami takiego tłumaczenia.

Motywuj do nauki!

Cały czas zachęcaj malucha do nauki, nie szczędź mu słów uznania za przyswojenie nowej wiedzy. Widząc dumę i uznanie w oczach rodzica dziecko będzie uczyło się pilniej i jeszcze chętniej, będzie chciało dalej Ci imponować. Pamiętaj by nie oczekiwać zbyt wiele – kilkuletnie dzieci nie uczą się zasad gramatyki, czy skomplikowanych sformułowań. Ciesz się z małych sukcesów, a te większe przyjdą z czasem! Pamiętaj również, że powiedzenie „podróże kształcą” nie jest tylko pustym frazesem. Może doskonałą motywacją do nauki angielskiego będzie dla dziecka wizja wspólnych, zagranicznych wakacji? Jeśli tylko budżet pozwoli – rozważ taką opcję! Maluch będzie miał okazję osłuchać się z innym akcentem i – jeśli tylko będzie chciał – spróbować wykorzystania nowych umiejętności w „prawdziwym” życiu. Gwarantujemy, że jeśli samodzielnie zamówi sok w restauracji, czy poprosi o klucz w hotelowej recepcji – będzie pękać z dumy. A Ty razem z nim:-)

Autorka Joanna Poszwińska http://www.piaskownica.eu/nasz-zespol/joanna-poszwinska