Dzieci w sieci, czyli realne konsekwencje wirtualnych działań

Coraz młodsze dzieci zasiadają przed ekranem komputera lub tabletu i mają niemal nieograniczony dostęp do Internetu. Zwykle nasza pociecha bawi się, gra w gry, czasem nawet uczy z pomocą nowoczesnej technologii. Jednak co pewien czas dowiadujemy się o różnych zagrożeniach, które czyhają na nie w sieci. Jeden z uznanych w Polsce pedagogów postawił ostatnio ciekawe pytanie: „Czy oddałbyś swoje dziecko na 3 godziny pod opiekę obcej osoby? Pewnie nie, czemu więc zostawiasz je sam na sam z komputerem i całą zawartością Internetu?”. I tak oto stajemy przed dylematem: Zabraniać? Odebrać komputer? Odciąć wifi?.... Jak sobie poradzić?

Kontrola najwyższą formą zaufania

W żadnym wypadku nie chcę namawiać do śledzenia i nadmiernej podejrzliwości, ale skoro wybierając nianię, analizujemy kto i jak będzie z nimi pracował zadajmy sobie trud i sprawdźmy co robią myszkując w sieci. Zachęcam do postawy „ograniczonego zaufania” wobec innych użytkowników Internetu, nawet jeśli nasze dziecko jest rozsądne nie możemy ręczyć za osobę po drugiej stronie łącza. Bez pomocy specjalistów możemy podjąć pewne kroki:

  1. Warto wiedzieć, jakie strony odwiedza pociecha, najprościej zapytać, ale jeśli pojawiają się podejrzenia możemy sprawdzić w „historii” przeglądarki internetowej. Jeśli wśród odwiedzanych stron znajdują się portale społecznościowe, strony wymagające logowania poprośmy o hasło i login wyjaśniając dlaczego nam na tym zależy.
  2. Postarajmy się zablokować kamerkę, uniemożliwi to innym użytkownikom sieci podglądanie naszej pociechy.
  3. Sprawdźmy przeglądarki internetowe zainstalowane na naszym komputerze, na pewno mają one Ustawienia bezpieczeństwa, które pozwolą filtrować przeglądane treści.
  4. Zadbajmy o ustawienie na urządzeniach, z których korzysta dziecko Kontroli Rodzicielskiej pomogą nam w tym instrukcje online: https://www.youtube.com/watch?v=K8--mztOu9s lub https://www.youtube.com/watch?v=8EVl2JT8bhY.

Autorka Anna Piwowarska http://www.piaskownica.eu/nasz-zespol/anna-piwowarska