Choinki, Mikołaje i… świąteczny skrzat z Art-Box

Grudzień to czas w roku, kiedy u nas w domu zdecydowanie najintensywniej działamy plastycznie i spełniamy się artystycznie. Tak jest odkąd starszy syn dorósł do wieku, w którym mogliśmy wspólnie wykonywać ozdoby świąteczne. Na szczęście ta tradycja przetrwała i nadal czerpiemy radość z tych wspólnych, rodzinnych chwil spędzanych na malowaniu, lepieniu, wyklejaniu i wycinaniu. Z czasem dołączył do nas Antoś i tak co roku powstają kolejne piękne przedmioty, w których najbardziej kocham to, że każdy przypomina mi ten konkretny moment, w którym powstawały. Każda z tych ozdób świątecznych, które nie zawsze są idealne, jest wspomnieniem pięknego momentu, wspólnych chwil spędzonych w oderwaniu od ogólnie panującej przedświątecznej gorączki.

W tym roku grudzień rozpoczął się podobnie i zdążyliśmy już wyprodukować kilka Mikołajów, choinek, kartek świątecznych i łańcuchów, z których wiele powędrowało na różnego rodzaju konkursy szkolne i przedszkolne (z wiadomych przyczyn, część z nich oczywiście jedynie w formie zdjęć). I kiedy już uporaliśmy się z tym, co musiało powstać terminowo i spełniać pewne określone normy, przyszedł czas na coś wyjątkowego tylko dla nas. I wtedy pojawiło się u nas pudełko plastyczne Art-Box od Piaskownicy, tym razem w świątecznym wydaniu.

Znaliśmy już ten produkt. Polubiliśmy go przy okazji koszyczka z papierowej wikliny, który już polecałam we wcześniejszym artykule (https://www.piaskownica.eu/blog/w-co-sie-bawic-gdy-nie-lubisz-sie-bawic). Mając na uwadze wszystkie walory Art-Box nie wahaliśmy się ani chwili przystępując do wykonania cudownych świątecznych skrzatów.

Chociaż wiedziałam czego się spodziewać, znów zachwyciła mnie estetyka opakowania tego produktu. Piękne, w dodatku ekologiczne pudełko, z rozbrajającym wizerunkiem charakterystycznego misia, a w środku wszystko przygotowane tak, aby można od razu usiąść z dzieckiem do wykonania zadania. Oczywiście starsze dzieci doskonale poradzą sobie z tym zadaniem bez pomocy osoby dorosłej!  Filmik instruktażowy, do którego dostęp otrzymujemy wraz z zakupem pudełka jest tak opracowany, aby prowadzić nas po kolei przez wszystkie etapy wykonania zadania. Ja akurat bardzo chciałam towarzyszyć chłopcom w tej pracy, aby móc kiedyś wyjąć tego skrzata z pudelka z ozdobami świątecznymi i przypomnieć sobie ten wyjątkowy czas, dlatego zostałam z nimi, ale raczej w roli obserwatora.

Podobnie jak przy koszyczku, również tym razem dostrzegłam ogrom zalet dla dziecka z wykonania tego zadania! Chłopcy musieli skupić uwagę na instrukcji przekazywanej w filmie, co wymagało sporego zaangażowania i uważnego słuchania. Jako rodzice wiemy doskonale jak ważna jest ta umiejętności, przede wszystkim na etapie nauki przedszkolnej i szkolnej. Przy realizacji tego zadania dzieci muszą być też staranne i  dokładne. Precyzyjnie odtwarzają ruchy osoby pokazujące kolejne kroki, dzięki czemu od razu widzą efekt swojej pracy. Zaczynają kojarzyć, że ta dokładność i precyzja się opłacają, bo efekt jest zbliżony do pięknego skrzata, którego widzą w filmie! Jak wielka jest przy tym satysfakcja i poczucie sukcesu dziecka, które wykonuje to niełatwe zadanie! 

Równie ważne są korzyści związane z rozwojem zdolności manualnych dziecka. Tego typu zadanie pomaga wzmacniać mięśnie dłoni, przez co pozytywnie wpływa na rozwój motoryki małej, doskonali precyzję ruchów i pozwala ćwiczyć koordynację ręka-oko. Dziecko uczy się też cierpliwości, a trening tej umiejętności przyda się niewątpliwie wszystkim dzieciom, a także ich rodzicom. Chociaż akurat w przypadku Art-Box cierpliwość rodziców nie jest wystawiana na próbę, ponieważ wszystkie materiały są tak starannie dobrane, ich jakość jest doskonała, a sam film bardzo szczegółowy, a zatem w spokojnej atmosferze można skupić się na tym, co najważniejsze przed świętami – na korzystaniu z pięknych chwil w gronie najbliższych.

Pełna oferta zestawów Art-Box na stronie: https://www.piaskownica.eu/sklep/art-box-zrob-to-sam--21

Autorka mAnia "Mama Ania i mania podróżowania" https://www.instagram.com/mania.podrozowania/