Ach, co to ta korekcyjna i po co?

Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej to ćwiczenia ruchowe ukierunkowane na poprawę statyki ciała oraz jego funkcjonalności. Prowadzone w formie zabaw ruchowych.

Grupowa gimnastyka korekcyjna w przedszkolu/szkole?

Zajęcia gimnastyki korekcyjnej w przedszkolu to zajęcia grupowe i w pełni trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Nastawione na ćwiczenia ogólnousprawniające z elementami odcinkowej korekcji. Nie zaszkodzą, ale przy większym problemie postawy nie pomogą. Na zajęciach tych dzieci uczą się przyjmować prawidłowe postawy i eliminują wadliwe ułożenia ciała. Najczęściej utrwalają siad skrzyżny w tak zwaną „kokardkę”, są przyzwyczajane do prostego trzymania pleców w pozycjach wysokich i siadzie. Nauczyciel prowadzący takie zajęcia to ktoś przeszkolony w tym zakresie, najczęściej to osoba z uprawnieniami do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej lub fizjoterapeuta. Takie zajęcia są dla dzieci atrakcyjne, bo dają możliwość naśladowania innych dzieci, rywalizowania z nimi i ogólnie  zabawy poprzez ruch. A przy okazji wpływają one pozytywnie na postawę dziecka.

Indywidualne ćwiczenia korekcyjne

To zajęcia trwające około godziny, ukierunkowane na konkretny problem i zaburzenie postawy. Są prowadzone w formie ćwiczeń na podstawie testów strukturalnych i funkcjonalnych. Trzeba sobie zdawać sobie sprawę z tego, że dla dzieci są często trochę nudne i uciążliwe.  Niekiedy wymagają także dodatkowego zaopatrzenia ortopedycznego takiego jak gorset czy wkładki specjalistyczne.

Zajęcia grupowe czy indywidualne?

I to zależy od nasilenia wady. Wady powstające w  fizjologicznym rozwoju dziecka, takie jak płaskostopie, koślawość kolan oraz stóp, czy błędy postawy takie jak np. odstające łopatki, jak najbardziej mogą zostać skorygowane przez ćwiczenia wykonywane na zajęciach grupowych. Są jednak wady takie jak skoliozy, klatki piersiowe lejkowate, czy wszelkiego rodzaju asymetrie, które powinny być skonsultowane z ortopedą czy fizjoterapeutą i ćwiczone indywidualnie.

Podejmując decyzję, jakie wybrać zajęcia dla swojego dziecka warto pomyśleć o gimnastyce korekcyjnej. Ruch dla naszego życia jest niezbędny tak samo jak oddychanie. Mała aktywność ruchowa dziecka może pogłębić już istniejącą wadę postawy lub ją nawet spowodować. Dlatego warto ćwiczyć, a zajęcia korekcyjne na pewno ukierunkują ten ruch żeby był prawidłowy. A gdy dziecko będzie uprawiało jakiś sport to mniejsze będzie prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji, ponieważ będzie miało wdrożone prawidłowe wzorce ruchowe.

Autorka Gabriela Szymańska - Pol